The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

Sidney track & field summary

 


Compiled by John Ganser

Top Performers, Boys

100 Meters

Logan Lewis 10.98

Alex Linneman 11.54

Michael Banaszak 11.74

Michael Muggli 11.93

Chance Anglin 11.94

200 Meters

Logan Lewis 22.41

Alex Linneman 23.14

Michael Banaszak 23.29

Michael Muggli 23.32

John Bramer 24.57

400 Meters

Lucas Rosenbaum 50.85

Hayden Lienemann 52.41

Kane Taylor 54.34

Michael Muggli 55.74

Jarod Luptak 56.54

800 Meters

Hayden Lienemann 1:59.55

Brody McKnight 2:12.47

Logan Uhlir 2:13.05

Jarod Luptak 2:22.71

Manjesh Mogallapalli 2:29.05

1,600 Meters

Jachob Wiedeburg 4:44.67

Brenner Keane 4:57.85

Jacob Schaub 5:18.59

Ryan Aurich 5:30.50

Manjesh Mogallapalli 5:34.34

3,200 Meters

Jachob Wiedeburg 10:50.70

Brenner Keane 11:11.02

Ryan Aurich 11:28.89

Jacob Schaub 11:39.00

110-Meter Hurdles

Nick Conger 15.74

Colby Dickman 19.46

300-Meter Hurdles

Nick Conger 44.47

Colby Dickman 49.34

Spencer Rolls 51.04

4x100 Relay 43.81

(Alex Linneman, Lucas Rosenbaum, Chance Anglin, Logan Lewis)

4x400 Relay 3:24.17

School Record

(Michael Banaszak, Lucas Rosenbaum, Hayden Lienemann, Hunter Secrest)

4x800 Relay 8:20.13

(Jachob Wiedeburg, Hayden Lienemann, Brody McKnight, Logan Uhlir)

Shot Put

Logan Lewis 56-00.00

Jake Heeren 55-01.75

Tucker Wintholz 44-09.00

Brian Rolls 39-00.00

Kevin Jurgensen 36-02.00

Discus

Tucker Wintholz 147-08

Brian Rolls 139-04

Kane Taylor 121-05

High Jump

Nick Conger 6-04

Brendan Holly 6-02

Colby Dickman 5-02

Pole Vault

Lucas Rosenbaum 14-03

School Record

Michael Deaver 11-00

Ian Wagner 10-06

Long Jump

Alex Linneman 20-07.25

Chance Anglin 19-02.50

Hunter Secrest 17-01.50

Jo Jo Medina 16-10.50

Triple Jump

Brendan Holly 38-04.25

Garrett Deer 38-02.50

Jarod Luptak 33-07.00

Top Performers, Girls

100 Meters

Sara Von Seggern 12.85

Emily Mika 13.15

Abby Heller 13.54

Gabbie Addleman 13.84

Megan Rapp 14.14

200 Meters

Sara Von Seggern 27.93

Gabbie Addleman 28.13

Genessa Schilz 28.34

Kate Brosnan 28.64

Abbie Fraas 28.74

400 Meters

Preslie Allen 59.83

Kate Brosnan 1:01.67

Genessa Schilz 1:03.16

Abby Heller 1:03.55

Sara Von Seggern 1:06.54

800 Meters

Preslie Allen 2:21.58

Alli Ehler 2:39.30

1,600 Meters

Mia Hernandez 6:05.07

Erin Lindeman 6:11.80

3,200 Meters

Erin Lindeman 12:43.57

100-Meter Hurdles

Gabbie Addleman 17.06

300-Meter Hurdles

Abby Heller 51.63

4x100 Relay 51.22

(Emily Mika, Sara Von Seggern, Abby Heller, Gabbie Addleman)

4x400 Relay 4:09.59

(Preslie Allen, Abby Heller, Abbie Fraas, Savanna Rosenbaum)

4x800 Relay 10:26.90

(Preslie Allen, Genessa Schilz, Maddie Stafford, Alli Ehler)

Discus

Annalise Lecher 99-04

Samantha Kaus 70-00

High Jump

Savanna Rosenbaum 5-02

Abby Heller 4-08

Megan Rapp 4-06

Pole Vault

Jami Flores 8-06

Jasmine Jallen 8-00

Jolene Oliverius 7-06

Brenda Maytorena 6-06

Long Jump

Abbey Mills 13-05

Triple Jump

Abbie Fraas 29-11.75

Head Coach:

John Ganser

Asst. Coaches:

Roger Gallaway

Beau McConnell

Matt McKay

Tony Neels

Theresa Rolls

Pat Welch

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018