The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

LOCAL STATE TRACK & FIELD QUALIFIERS

 


Here are the local high school athletes who have qualified for this weekend’s Nebraska State Track & Field Meet, with grade in parentheses and events:

Sidney Red Raiders – Boys

Coach: John Ganser

Chance Anglin (12) 400-Meter Relay

Michael Banaszak (12) 400 Meters, 400-Meter Relay, 1,600-Meter Relay

Jake Heeren (11) Shot Put

Hayden Lienemann (12) 800 Meters, 1,600-Meter relay, 3,200-Meter Relay

Alex Linneman (10) 200 meters, 400-Meter Relay, 1,600-Meter Relay

Brody McKnight (12) 3,200-Meter Relay

Derek Robb (9) 400-Meter Relay

Hunter Secrest (11) 1,600-Meter Relay

Logan Uhlir (11) 3,200-Meter Relay

Jachob Wiedeburg (12) 1,600 Meters, 3,200-Meter Relay

Girls

Coach: John Ganser

Gabby Addleman (12) 100-Meter Hurdles, 100 Meters, 400-Meter Relay

Preslie Allen (11) 400 Meters, 800 Meters

Kara Birner (9) 3,200-Meter Relay

Charlie Brockhaus (9) 3,200-Meter Relay

Julia Evertson (9) 3,200-Meter Relay

Abby Heller (11) 400-Meter Relay, 1,600-Meter Relay

Natalie Radcliffe (9) 1,600-Meter Relay

Chantal Riggs (9) 3,200-Meter Relay

Savanna Rosenbaum (12) High Jump

Genessa Schilz (11) 400 Meters, 1,600-Meter Relay

Kelly Von Seggern (9) 100 Meters, 400-Meter Relay

Sara Von Seggern (12) 200 Meters, 400-Meter Relay

• • •

Leyton Warriors – Boys

Coach: Glen Lipska

Rhett Dye (11) 3,200 Meters

Jacob Ernest (11) Shot Put

Girls

Coach: Jodi Craig

Kaitlyn Berner (12) 800 Meters, Triple Jump, 1,600-Meter Relay

Jessica Houk (11) 1,600-Meter Relay

Shaela Jenkins (12) 100-Meter Hurdles

Dani McKay (12) 1,600-Meter Relay

Cheyenne Nickel (10) 1,600-Meter Relay

• • •

Potter-Dix Coyotes – Boys

Coach: Robert Hilpert

Sam Bogert (11) 3,200-Meter Relay

Coby Hicks (11) Pole Vault, 110-Meter Hurdles

Cooper Hicks (12) 300-Meter Hurdles, 400 Meters, 3,200-Meter Relay

Jake Johnson (12) 800 Meters, 1,600 Meters, 1,600-Meter Relay, 3,200-Meter Relay

Cameron Purcell (12) 800 Meters, 3,200-Meter Relay

Kelsey Rozelle (11) 100 Meters, 200 Meters, High Jump, Long Jump

Girls

Coach: Robert Hilpert

Payton Franklin (10) 100-Meter Hurdles, Pole Vault

Regyn Hicks (11) High Jump, 1,600-Meter Relay

Ryley Hicks (12) Pole Vault

Payge Hoffman (9) 1,600-Meter Relay

Anna McLaughlin (11) High Jump

Alexus Rozelle (10) Discus, Shot Put

Savanah Shaw (11) 1,600-Meter Relay

Hope Shepard (12) 1,600-Meter Relay

• • •

Creek Valley Storm – Girls

Coach: Bill Wilber

Payje Misegadis (9) Pole Vault

Jessie Straber (10) High Jump, Triple Jump

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 10/13/2018 10:07