The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

SIDNEY INVITATIONAL SWIM MEET RESULTS FOR THE SIDNEY STINGRAYS

 

Stephen McKay

Rylee Runge of the Sidney Stingrays Swim Club competes Saturday in the 25-meter backstroke event at the community pool in Sidney.

Top finishers for the

Sidney Stingrays

Girls 8&U 25 Meter Free

3. Reagan Nesbitt, 27.31

Girls 8&U 50 Meter Free

5. Reagan Nesbitt, 1:06.85

6. Kenzie Shoemaker, 1:30.94

Girls 8&U 200 Meter Free

1. Kayla Westby, 4:04.77

Girls 8&U 25 Meter Back

4. Katelyn Davis, 36.82

6. Reagan Nesbitt, 38.72

Girls 8&U 25 Meter Breast

1. Kayla Westby, 26.75

Girls 8&U 25 Meter Fly

1. Kayla Westby, 29.37

4. Katelyn Davis, 37.81

6. Kenzie Shoemaker, 1:02.58

Girls 8&U 200 Meter IM

1. Kayla Westby, 4:29.98

Girls 9-10 25 Meter Free

4. Jayden Shoemaker, 20.86

5. Natalie Hausmann, 20.91

Girls 9-10 50 Meter Free

4. Natalie Hausmann, 47.34

Girls 9-10 100 Meter Free

2. Natalie Hausmann, 1:49.40

Girls 9-10 200 Meter Free

1. Jayden Shoemaker, 3:54.59

Girls 9-10 25 Meter Back

5. Natalie Hausmann, 28.12

6. Karsyn Leeling, 28.24

Girls 9-10 25 Meter Breast

1. Jayden Shoemaker, 24.89

Girls 9-10 25 Meter Fly

1. Jayden Shoemaker, 21.70

Girls 9-10 100 Meter IM

3. Taylor Runge, 2:39.25

5. Karsyn Leeling, 3:00.63

Girls 11-12 50 Meter Free

2. Aleigha Wachtel, 38.19

6. Kendal Nielsen, 43.03

Girls 11-12 100 Meter Free

3. Aleigha Wachtel, 1:30.57

4. Kendal Nielsen, 1:39.56

5. Karalyn Stevens, 1:40.31

6. Lainey Hausmann, 1:41.51

Girls 11-12 200 Meter Free

2. Kendal Nielsen, 3:39.05

3. Lainey Hausmann, 3:46.44

Girls 11-12 50 Meter Breast

2. Aleigha Wachtel, 55.79

7. Kendal Nielsen, 1:02.30

Girls 11-12 50 Meter Fly

5. Joslyn Thies, 1:30.03

Girls 11-12 100 Meter IM

4. Aleigha Wachtel, 1:51.01

6. Lainey Hausmann, 2:08.77

Girls 13-14 50 Meter Free

6. Kendra Nesbitt, 42.78

Girls 13-14 100 Meter Free

3. Caitlyn Mueller, 1:23.66

Girls 13-14 200 Meter Free

1. Caitlyn Mueller, 3:12.06

3. Anja Nguyen, 4:11.64

Girls 13-14 400 Meter Free

2. Caitlyn Mueller, 7:01.77

4. Anja Nguyen, 9:33.87

Girls 13-14 50 Meter Back

5. Alia Jones, 55.27

Girls 13-14 50 Meter Breast

2. Caitlyn Mueller, 48.41

4. Kendra Nesbitt, 56.55

Girls 13-14 50 Meter Fly

2. Kendra Nesbitt, 52.04

5. Lilley, Corinne, 1:02.59

Girls 13-14 100 Meter IM

3. Alia Jones, 1:55.02

5. Madi Runge, 2:25.50

Girls 15-18 50 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 34.45

Girls 15-18 100 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 1:16.17

3. Caitlyn Deal, 1:27.72

Women 15-18 200 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 2:55.42

Women 15-18 400 Meter Free

1. Tessa Siler, 6:43.23

2. Caitlyn Deal, 6:59.76

Girls 15-18 50 Meter Back

3. Caitlyn Deal, 45.30

4. Clara Kokjer, 50.44

Girls 15-18 50 Meter Breast

3. Tessa Siler, 47.06

5. Clara Kokjer, 56.02

Girls 15-18 50 Meter Fly

1. Tiffany Sweetser, 35.91

3. Clara Kokjer, 45.68

Girls 15-18 100 Meter IM

2. Tessa Siler, 1:31.36

5. Clara Kokjer, 1:45.38

Women 15-18 200 Meter IM

1. Tessa Siler, 3:24.76

Boys 8&U 25 Meter Free

1. Kyle Jaggers, 27.12

2. Robert Stevens, 27.46

4. Zechariah Roggasch, 32.50

Boys 8&U 50 Meter Free

1. Will Siler, 59.59

3. Robert Stevens, 1:07.21

4. Shane Lilley, 1:07.22

6. Zechariah Roggasch, 1:24.06

Boys 8&U 100 Meter Free

1. Zechariah Roggasch, 3:08.09

Boys 8&U 25 Meter Back

1. Kyle Jaggers, 30.31

3. Zechariah Roggasch, 34.91

5. Kayson Houser, 39.57

6. Shane Lilley, 42.57

Boys 8&U 25 Meter Breast

2. Will Siler, 32.65

4. Robert Stevens, 36.19

Boys 8&U 25 Meter Fly

1. Will Siler, 35.48

2. Robert Stevens, 38.36

5. Kyle Jaggers, 46.52

6. Joshua Potts, 49.21

Boys 8&U 100 Meter IM

1. Will Siler, 2:40.72

Boys 9-10 25 Meter Free

1. Cameron Leeling, 18.61

2. Jonathan Kruse, 19.67

4. Joel Johnson, 23.05

5. Jakob Kruse, 25.46

6. Jeremiah Roggasch, 25.86

Boys 9-10 50 Meter Free

1. Cameron Leeling, 40.62

3. Jeffrey Christian, 44.88

5. Joel Johnson, 46.56

Boys 9-10 100 Meter Free

1. Cameron Leeling, 1:40.60

2. Joel Johnson, 1:48.85

4. Jeremiah Roggasch, 2:10.45

6. Caleb Eddy, 2:17.00

Boys 9-10 25 Meter Back

2. Jakob Kruse, 27.71

3. Cameron Leeling, 28.25

6. Jeffrey Christian, 39.57

Boys 9-10 25 Meter Breast

3. Joel Johnson, 29.50

4. Caleb Eddy, 37.08

5. Grant Smircich, 37.30

6. Caysen Plant, 38.14

Boys 9-10 25 Meter Fly

2. Jeffrey Christian, 25.06

3. Jonathan Kruse, 27.76

4. Caleb Eddy, 33.09

5. Jeremiah Roggasch, 34.46

6. Grant Smircich, 37.79

Boys 9-10 100 Meter IM

2. Jonathan Kruse, 2:27.97

3. Grant Smircich, 2:53.91

Boys 9-10 200 Meter IM

2. Jeffrey Christian, 4:36.15

3. Jonathan Kruse, 4:49.62

5. Jakob Kruse, 5:06.97

Boys 11-12 50 Meter Free

5. Jakob Chacon, 51.04

6. Jonathan Spachek, 51.27

Boys 11-12 100 Meter Free

3. Jakob Chacon, 1:52.16

Boys 11-12 200 Meter Free

2. Garrett Jones, 3:33.64

3. Ryan Rapp, 5:00.66

Boys 11-12 50 Meter Back

2. Jonathan Spachek, 56.47

4. Jakob Chacon, 1:03.60

Boys 11-12 50 Meter Breast

5. Ryan Rapp, 1:05.53

6. Jonathan Spachek, 1:06.13

Boys 11-12 50 Meter Fly

2. Garrett Jones, 53.15

Boys 11-12 100 Meter IM

1. Garrett Jones, 1:59.31

4. Jonathan Spachek, 2:13.90

5. Ryan Rapp, 2:38.76

Boys 11-12 200 Meter IM

1. Garrett Jones, 4:14.42

Boys 13-14 50 Meter Free

3. Timothy Nguyen, 34.91

4. Tyler Plant, 35.79

5. Junior Lucero, 37.47

6. Jonas Johnson, 41.35

Boys 13-14 100 Meter Free

2. Tyler Plant, 1:22.47

3. Timothy Nguyen, 1:25.66

4. Junior Lucero, 1:28.98

5. Erik Beyer, 1:36.10

6. Jonas Johnson, 1:41.20

Boys 13-14 200 Meter Free

1. Junior Lucero, 3:17.35

2. Timothy Nguyen, 3:17.63

3. Jonas Johnson, 3:41.08

Boys 13-14 50 Meter Back

1. Jonas Johnson, 54.43

Boys 13-14 50 Meter Breast

4. Erik Beyer, 52.41

5. Junior Lucero, 53.63

Boys 13-14 50 Meter Fly

4. Tyler Plant, 45.25

5. Erik Beyer, 1:03.22

Boys 13-14 100 Meter IM

2. Tyler Plant, 1:33.95

5. Erik Beyer, 1:53.67

Boys 15-18 50 Meter Free

2. Brady Sweetser, 29.41

6. Zach Deal, 38.80

Boys 15-18 100 Meter Free

3. Brady Sweetser, 1:08.97

6. Jack Johnson, 1:24.37

Men 15-18 200 Meter Free

2. Jeff Deal, 2:53.92

3. Brody Morgan, 2:58.54

4. Jack Johnson, 3:12.23

5. Jedediah Portillo, 3:19.37

Men 15-18 400 Meter Free

2. Jack Johnson, 6:40.52

Boys 15-18 50 Meter Back

2. Zach Deal, 49.54

Boys 15-18 50 Meter Breast

1. Brady Sweetser, 39.26

2. Brody Morgan, 40.37

3. Jeff Deal, 44.77

Boys 15-18 50 Meter Fly

1. Brody Morgan, 33.58

3. Brady Sweetser, 35.14

4. Jeff Deal, 37.73

5. Zach Deal, 49.77

Boys 15-18 100 Meter IM

2. Brody Morgan, 1:22.09

3. Jeff Deal, 1:29.63

6. Jedediah Portillo, 1:41.84

Mixed 8&U 100 Meter Free Relay

2. SST B (Robert Stevens, Kyle Jaggers, Will Siler, Reagan Nesbitt), 1:55.79

3. SST A (Katelyn Davis, Zecharian Roggasch, Shane Lilley, Kayla Westby), 2:01.95

6. SST D (Joshua Potts, Rylee Runge, Anderson Ball, Andrew Portillo), 3:22.24

Mixed 8&U 100 Meter Medley Relay

1. SST A (Will Siler, Kayla Westby, Zechariah Roggasch, Katelyn David), 2:04.06

3. SST B (Robert Stevens, Shane Lilley, Kenzie Shoemaker, Reagan Nesbitt), 2:46.46

5. SST C (Joshua Potts, Andrew Portillo, Kyle Jaggers, Brayton Sweetser), 3:30.15

6. SST D (Kayson Houser, Rylee Runge, Anderson Ball, James Kokjer), 3:31.03

Mixed 9-10 100 Meter Free Relay

1. SST A (Jonathan Kruse, Joel Johnson, Natalie Hausmann, Cameron Leeling), 1:21.27

4. SST B (Jayden Shoemaker, Caleb Eddy, Jeremiah Roggasch, Jakob Kruse), 1:36.69

Mixed 9-10 100 Meter Medley Relay

1. SST A (Natalie Hausmann, Jeffrey Christian, Jayden Shoemaker, Cameron Leeling), 1:32.69

3. SST B (Jakob Kruse, Joel Johnson, Jonathan Kruse, Jeremiah Roggasch), 1:54.17

6. SST C (Grant Smircich, Caysen Plant, Caleb Eddy, Michael Kepler), 2:05.55

Mixed 11-12 200 Meter Free Relay

3. SST A (Karalyn Stevens, Kendal Nielsen, Garrett Jones, Aleigha Wachtel), 2:55.83

Mixed 11-12 200 Meter Medley Relay

4. SST A (Kendal Nielsen, Aleigha Wachtel, Garrett Jones, Karalyn Stevens), 3:28.85

Mixed 13-14 200 Meter Free Relay

1. SST A (Caitlyn Mueller, Junior Lucero, Tyler Plant, Timothy Nguyen), 2:31.83

3. SST B (Jonas Johnson, Alia Jones, Kendra Nesbitt, Erik Beyer), 2:46.89

6. SST C (Madi Runge, Joslyn Thies, Corinne Lilley, Anja Nguyen), 3:48.92

Stephen McKay

Sidney Stingrays swimmer Madeline Ball takes her spot on the starting block on Saturday.

Mixed 13-14 200 Meter Medley Relay

1. SST A (Caitlyn Mueller, Erik Beyer, Tyler Plant, Timothy Nguyen), 2:53.29

3. SST B (Alia Jones, Junior Lucero, Kendra Nesbitt, Jonas Johnson), 3:10.11

5. SST C (Madi Runge, Anja Nguyen, Anja, Corinne Lilley, Ryan Rapp), 3:59.71

Mixed 15-18 200 Meter Free Relay

1. SST A (Tiffany Sweetser, Jeff Deal, Brody Morgan, Brady Sweetser), 2:08.94

5. SST B (Clara Kokjer, Zach Deal, Jedediah Portillo, Caitlyn Deal), 2:36.50

Mixed 15-18 200 Meter Medley Relay

2. SST A (Caitlyn Deal, Brady Sweetser, Brody Morgan, Brod, Jeff Deal), 2:33.54

3. SST B (Jedediah Portillo, Tessa Siler, Tiffany Sweetser, Jack Johnson), 2:43.34

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018