SIDNEY INVITATIONAL SWIM MEET RESULTS FOR THE SIDNEY STINGRAYS

 

Stephen McKay

Rylee Runge of the Sidney Stingrays Swim Club competes Saturday in the 25-meter backstroke event at the community pool in Sidney.

Top finishers for the

Sidney Stingrays

Girls 8&U 25 Meter Free

3. Reagan Nesbitt, 27.31

Girls 8&U 50 Meter Free

5. Reagan Nesbitt, 1:06.85

6. Kenzie Shoemaker, 1:30.94

Girls 8&U 200 Meter Free

1. Kayla Westby, 4:04.77

Girls 8&U 25 Meter Back

4. Katelyn Davis, 36.82

6. Reagan Nesbitt, 38.72

Girls 8&U 25 Meter Breast

1. Kayla Westby, 26.75

Girls 8&U 25 Meter Fly

1. Kayla Westby, 29.37

4. Katelyn Davis, 37.81

6. Kenzie Shoemaker, 1:02.58

Girls 8&U 200 Meter IM

1. Kayla Westby, 4:29.98

Girls 9-10 25 Meter Free

4. Jayden Shoemaker, 20.86

5. Natalie Hausmann, 20.91

Girls 9-10 50 Meter Free

4. Natalie Hausmann, 47.34

Girls 9-10 100 Meter Free

2. Natalie Hausmann, 1:49.40

Girls 9-10 200 Meter Free

1. Jayden Shoemaker, 3:54.59

Girls 9-10 25 Meter Back

5. Natalie Hausmann, 28.12

6. Karsyn Leeling, 28.24

Girls 9-10 25 Meter Breast

1. Jayden Shoemaker, 24.89

Girls 9-10 25 Meter Fly

1. Jayden Shoemaker, 21.70

Girls 9-10 100 Meter IM

3. Taylor Runge, 2:39.25

5. Karsyn Leeling, 3:00.63

Girls 11-12 50 Meter Free

2. Aleigha Wachtel, 38.19

6. Kendal Nielsen, 43.03

Girls 11-12 100 Meter Free

3. Aleigha Wachtel, 1:30.57

4. Kendal Nielsen, 1:39.56

5. Karalyn Stevens, 1:40.31

6. Lainey Hausmann, 1:41.51

Girls 11-12 200 Meter Free

2. Kendal Nielsen, 3:39.05

3. Lainey Hausmann, 3:46.44

Girls 11-12 50 Meter Breast

2. Aleigha Wachtel, 55.79

7. Kendal Nielsen, 1:02.30

Girls 11-12 50 Meter Fly

5. Joslyn Thies, 1:30.03

Girls 11-12 100 Meter IM

4. Aleigha Wachtel, 1:51.01

6. Lainey Hausmann, 2:08.77

Girls 13-14 50 Meter Free

6. Kendra Nesbitt, 42.78

Girls 13-14 100 Meter Free

3. Caitlyn Mueller, 1:23.66

Girls 13-14 200 Meter Free

1. Caitlyn Mueller, 3:12.06

3. Anja Nguyen, 4:11.64

Girls 13-14 400 Meter Free

2. Caitlyn Mueller, 7:01.77

4. Anja Nguyen, 9:33.87

Girls 13-14 50 Meter Back

5. Alia Jones, 55.27

Girls 13-14 50 Meter Breast

2. Caitlyn Mueller, 48.41

4. Kendra Nesbitt, 56.55

Girls 13-14 50 Meter Fly

2. Kendra Nesbitt, 52.04

5. Lilley, Corinne, 1:02.59

Girls 13-14 100 Meter IM

3. Alia Jones, 1:55.02

5. Madi Runge, 2:25.50

Girls 15-18 50 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 34.45

Girls 15-18 100 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 1:16.17

3. Caitlyn Deal, 1:27.72

Women 15-18 200 Meter Free

1. Tiffany Sweetser, 2:55.42

Women 15-18 400 Meter Free

1. Tessa Siler, 6:43.23

2. Caitlyn Deal, 6:59.76

Girls 15-18 50 Meter Back

3. Caitlyn Deal, 45.30

4. Clara Kokjer, 50.44

Girls 15-18 50 Meter Breast

3. Tessa Siler, 47.06

5. Clara Kokjer, 56.02

Girls 15-18 50 Meter Fly

1. Tiffany Sweetser, 35.91

3. Clara Kokjer, 45.68

Girls 15-18 100 Meter IM

2. Tessa Siler, 1:31.36

5. Clara Kokjer, 1:45.38

Women 15-18 200 Meter IM

1. Tessa Siler, 3:24.76

Boys 8&U 25 Meter Free

1. Kyle Jaggers, 27.12

2. Robert Stevens, 27.46

4. Zechariah Roggasch, 32.50

Boys 8&U 50 Meter Free

1. Will Siler, 59.59

3. Robert Stevens, 1:07.21

4. Shane Lilley, 1:07.22

6. Zechariah Roggasch, 1:24.06

Boys 8&U 100 Meter Free

1. Zechariah Roggasch, 3:08.09

Boys 8&U 25 Meter Back

1. Kyle Jaggers, 30.31

3. Zechariah Roggasch, 34.91

5. Kayson Houser, 39.57

6. Shane Lilley, 42.57

Boys 8&U 25 Meter Breast

2. Will Siler, 32.65

4. Robert Stevens, 36.19

Boys 8&U 25 Meter Fly

1. Will Siler, 35.48

2. Robert Stevens, 38.36

5. Kyle Jaggers, 46.52

6. Joshua Potts, 49.21

Boys 8&U 100 Meter IM

1. Will Siler, 2:40.72

Boys 9-10 25 Meter Free

1. Cameron Leeling, 18.61

2. Jonathan Kruse, 19.67

4. Joel Johnson, 23.05

5. Jakob Kruse, 25.46

6. Jeremiah Roggasch, 25.86

Boys 9-10 50 Meter Free

1. Cameron Leeling, 40.62

3. Jeffrey Christian, 44.88

5. Joel Johnson, 46.56

Boys 9-10 100 Meter Free

1. Cameron Leeling, 1:40.60

2. Joel Johnson, 1:48.85

4. Jeremiah Roggasch, 2:10.45

6. Caleb Eddy, 2:17.00

Boys 9-10 25 Meter Back

2. Jakob Kruse, 27.71

3. Cameron Leeling, 28.25

6. Jeffrey Christian, 39.57

Boys 9-10 25 Meter Breast

3. Joel Johnson, 29.50

4. Caleb Eddy, 37.08

5. Grant Smircich, 37.30

6. Caysen Plant, 38.14

Boys 9-10 25 Meter Fly

2. Jeffrey Christian, 25.06

3. Jonathan Kruse, 27.76

4. Caleb Eddy, 33.09

5. Jeremiah Roggasch, 34.46

6. Grant Smircich, 37.79

Boys 9-10 100 Meter IM

2. Jonathan Kruse, 2:27.97

3. Grant Smircich, 2:53.91

Boys 9-10 200 Meter IM

2. Jeffrey Christian, 4:36.15

3. Jonathan Kruse, 4:49.62

5. Jakob Kruse, 5:06.97

Boys 11-12 50 Meter Free

5. Jakob Chacon, 51.04

6. Jonathan Spachek, 51.27

Boys 11-12 100 Meter Free

3. Jakob Chacon, 1:52.16

Boys 11-12 200 Meter Free

2. Garrett Jones, 3:33.64

3. Ryan Rapp, 5:00.66

Boys 11-12 50 Meter Back

2. Jonathan Spachek, 56.47

4. Jakob Chacon, 1:03.60

Boys 11-12 50 Meter Breast

5. Ryan Rapp, 1:05.53

6. Jonathan Spachek, 1:06.13

Boys 11-12 50 Meter Fly

2. Garrett Jones, 53.15

Boys 11-12 100 Meter IM

1. Garrett Jones, 1:59.31

4. Jonathan Spachek, 2:13.90

5. Ryan Rapp, 2:38.76

Boys 11-12 200 Meter IM

1. Garrett Jones, 4:14.42

Boys 13-14 50 Meter Free

3. Timothy Nguyen, 34.91

4. Tyler Plant, 35.79

5. Junior Lucero, 37.47

6. Jonas Johnson, 41.35

Boys 13-14 100 Meter Free

2. Tyler Plant, 1:22.47

3. Timothy Nguyen, 1:25.66

4. Junior Lucero, 1:28.98

5. Erik Beyer, 1:36.10

6. Jonas Johnson, 1:41.20

Boys 13-14 200 Meter Free

1. Junior Lucero, 3:17.35

2. Timothy Nguyen, 3:17.63

3. Jonas Johnson, 3:41.08

Boys 13-14 50 Meter Back

1. Jonas Johnson, 54.43

Boys 13-14 50 Meter Breast

4. Erik Beyer, 52.41

5. Junior Lucero, 53.63

Boys 13-14 50 Meter Fly

4. Tyler Plant, 45.25

5. Erik Beyer, 1:03.22

Boys 13-14 100 Meter IM

2. Tyler Plant, 1:33.95

5. Erik Beyer, 1:53.67

Boys 15-18 50 Meter Free

2. Brady Sweetser, 29.41

6. Zach Deal, 38.80

Boys 15-18 100 Meter Free

3. Brady Sweetser, 1:08.97

6. Jack Johnson, 1:24.37

Men 15-18 200 Meter Free

2. Jeff Deal, 2:53.92

3. Brody Morgan, 2:58.54

4. Jack Johnson, 3:12.23

5. Jedediah Portillo, 3:19.37

Men 15-18 400 Meter Free

2. Jack Johnson, 6:40.52

Boys 15-18 50 Meter Back

2. Zach Deal, 49.54

Boys 15-18 50 Meter Breast

1. Brady Sweetser, 39.26

2. Brody Morgan, 40.37

3. Jeff Deal, 44.77

Boys 15-18 50 Meter Fly

1. Brody Morgan, 33.58

3. Brady Sweetser, 35.14

4. Jeff Deal, 37.73

5. Zach Deal, 49.77

Boys 15-18 100 Meter IM

2. Brody Morgan, 1:22.09

3. Jeff Deal, 1:29.63

6. Jedediah Portillo, 1:41.84

Mixed 8&U 100 Meter Free Relay

2. SST B (Robert Stevens, Kyle Jaggers, Will Siler, Reagan Nesbitt), 1:55.79

3. SST A (Katelyn Davis, Zecharian Roggasch, Shane Lilley, Kayla Westby), 2:01.95

6. SST D (Joshua Potts, Rylee Runge, Anderson Ball, Andrew Portillo), 3:22.24

Mixed 8&U 100 Meter Medley Relay

1. SST A (Will Siler, Kayla Westby, Zechariah Roggasch, Katelyn David), 2:04.06

3. SST B (Robert Stevens, Shane Lilley, Kenzie Shoemaker, Reagan Nesbitt), 2:46.46

5. SST C (Joshua Potts, Andrew Portillo, Kyle Jaggers, Brayton Sweetser), 3:30.15

6. SST D (Kayson Houser, Rylee Runge, Anderson Ball, James Kokjer), 3:31.03

Mixed 9-10 100 Meter Free Relay

1. SST A (Jonathan Kruse, Joel Johnson, Natalie Hausmann, Cameron Leeling), 1:21.27

4. SST B (Jayden Shoemaker, Caleb Eddy, Jeremiah Roggasch, Jakob Kruse), 1:36.69

Mixed 9-10 100 Meter Medley Relay

1. SST A (Natalie Hausmann, Jeffrey Christian, Jayden Shoemaker, Cameron Leeling), 1:32.69

3. SST B (Jakob Kruse, Joel Johnson, Jonathan Kruse, Jeremiah Roggasch), 1:54.17

6. SST C (Grant Smircich, Caysen Plant, Caleb Eddy, Michael Kepler), 2:05.55

Mixed 11-12 200 Meter Free Relay

3. SST A (Karalyn Stevens, Kendal Nielsen, Garrett Jones, Aleigha Wachtel), 2:55.83

Mixed 11-12 200 Meter Medley Relay

4. SST A (Kendal Nielsen, Aleigha Wachtel, Garrett Jones, Karalyn Stevens), 3:28.85

Mixed 13-14 200 Meter Free Relay

1. SST A (Caitlyn Mueller, Junior Lucero, Tyler Plant, Timothy Nguyen), 2:31.83

3. SST B (Jonas Johnson, Alia Jones, Kendra Nesbitt, Erik Beyer), 2:46.89

6. SST C (Madi Runge, Joslyn Thies, Corinne Lilley, Anja Nguyen), 3:48.92

Mixed 13-14 200 Meter Medley Relay

1. SST A (Caitlyn Mueller, Erik Beyer, Tyler Plant, Timothy Nguyen), 2:53.29

3. SST B (Alia Jones, Junior Lucero, Kendra Nesbitt, Jonas Johnson), 3:10.11

5. SST C (Madi Runge, Anja Nguyen, Anja, Corinne Lilley, Ryan Rapp), 3:59.71

Mixed 15-18 200 Meter Free Relay

1. SST A (Tiffany Sweetser, Jeff Deal, Brody Morgan, Brady Sweetser), 2:08.94

5. SST B (Clara Kokjer, Zach Deal, Jedediah Portillo, Caitlyn Deal), 2:36.50

Mixed 15-18 200 Meter Medley Relay

2. SST A (Caitlyn Deal, Brady Sweetser, Brody Morgan, Brod, Jeff Deal), 2:33.54

3. SST B (Jedediah Portillo, Tessa Siler, Tiffany Sweetser, Jack Johnson), 2:43.34


Stephen McKay

Sidney Stingrays swimmer Madeline Ball takes her spot on the starting block on Saturday.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 11/16/2018 14:04