The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

By Mike Motz
Sidney Sun-Telegraph 

Raider Wrestlers Win Dual at Ovid

Place Fourth at John Higgins Invite

 

January 23, 2019



The Sidney Red Raiders had an active weekend, first starting Thursday night with a dual meet in Ovid, Colo., against the Sedgwick County/Fleming squad. Sidney won the dual meet with a final score of 66-to-18. The final results of the individual matches are as follows:

106: Marco Martinez (SCOF) over Kole Houser (SIDN) (Fall 3:22)

113: Asher Wright (SCOF) over (SIDN) (For.)

120: Cameron Brauer (SIDN) over Hayden Burr (SCOF) (Fall 5:34)

126: Deekun Cerenil (SIDN) over Joel Muller (SCOF) (Fall 1:39)

132: Paul Houser (SIDN) over Nathan Frye (SCOF) (Fall 2:26)

138: Trey Arellano (SIDN) over (SCOF) (For.)

145: Brody Raines (SIDN) over Alex Alcala (SCOF) (Fall 2:29)

152: KC Higer (SIDN) over (SCOF) (For.)

160: Brady Robb (SIDN) over Trevor Barowsky (SCOF) (Fall 1:00)

170: Dietrich Lecher (SIDN) over (SCOF) (For.)

182: Fabian Lopez (SCOF) over Hunter Ahrendt (SIDN) (Fall 5:45)

195: Nathan Hofrock (SIDN) over Devin Knox (SCOF) (Fall 0:37)

220: Hayden Hofrock (SIDN) over Andrew Davis (SCOF) (Fall 5:05)

285: Lane Hughes (SIDN) over Shawn Bailey (SCOF) (Fall 1:29)

On Saturday, Sidney travelled to Lexington High School to compete against wrestlers from 16 other top teams in the annual John Higgins Invitational Tournament. Sidney placed fourth in team standings, with the top three spots going to Hastings, Lexington, and Scott Community respectively.

John Higgins Invitational Results - Team Scores (Top 5)

1 Hastings 199.5

2 Lexington 182.0

3 Scott Community 

153.5

4 Sidney 144.5

5 Cozad 128.5

Sidney Individual Results:

106: Austin Munier (22-5) placed 2nd and scored 18.0 team points. 1st Place Match - Quinton Chavez (Gering) 23-2 won by major decision over Austin Munier (Sidney) 22-5 (MD 14-3)

113: Cameron Brauer (25-8) placed 4th and scored 14.5 team points.

120: Jacob Peckham (19-9) placed 4th and scored 11.0 team points.

126: Deekun Cerenil (8-10) place is unknown and scored 2.0 team points.

132: Angelo Revercomb (7-7) place is unknown and scored 0.0 team points.

138: Trey Arellano (31-2) placed 2nd and scored 24.0 team points.

1st Place Match - Kaden Wren (Scott Community) 17-1 won in the ultimate tie breaker over Trey Arellano (Sidney) 31-2 (UTB 4-3)

145: Brody Raines (32-5) placed 3rd and scored 22.0 team points.

152: KC Higer (30-4) placed 2nd and scored 20.0 team points.

1st Place Match - Blake Hoffmaster (Cozad) 26-4 won by decision over KC Higer (Sidney) 30-4 (Dec 5-4)

160: Brady Robb (30-6) placed 3rd and scored 14.0 team points.

170: Tristan Ahrendt (14-10) placed 6th and scored 6.0 team points.

182: Hunter Ahrendt (13-18) placed 6th and scored 6.0 team points.

195: Nathan Hofrock (19-16) placed 6th and scored 4.0 team points.

220: Hayden Hofrock (23-9) place is unknown and scored 0.0 team points.

285: Lane Hughes (14-14) placed 6th and scored 3.0 team points.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019

Rendered 11/24/2019 20:26