The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

By Mike Motz
Sidney Sun-Telegraph 

Sidney Grapplers Have Busy Week

Raiders Beat Alliance, Fall to Valentine, Place Fourth at Ainsworth

 

February 5, 2020

Shelley Peckham

Sidney's Paul Houser gets the advantage against his opponent during the Ainsworth Invitational on Saturday

Sidney's Red Raider Wrestling had three competitions in a row last week, starting off with a dualmeet against Alliance on Thursday at Sidney High School. Te Red Raiders opened an early lead with pins by Austin Munier, Julian Maytorena and Jacob Peckham, along with a win by decision by Jordan Ruiz.

Alliance fought back with with a few pins and a win by decision of their own, but Sidney had built an insurmountable lead and after Hayden Hofrock won by pin at 285, the Red Raiders secured the dual meet victory 52-to-26.

The Raiders then traveled to Valentine on Friday, and the Class C1 Badgers handed the visiting Sidney squad a 52-to-18 dual meet loss.

Sidney Head Coach Beau McConnell said, "Our guys came out fired up for the home crowd on Thursday and won the dual handily 52-26, but On Friday against Valentine things did not go our way even though we wrestled tough in each match."

On Saturday Sidney traveled to compete in the Ainsworth Invitational and placed fourth overall in the team standings. Sidney had four wrestlers advance to the championship bout at the end of the day. Sophomores Jordan Ruiz and Dietrich Lecher won their divisons at 120 and and 182 pounds respectively, while Nathan and Hayden Hofrock placed second at 220lbs and 285lbs.

McConnell said, "In Ainsworth we competed against central and northern Nebraska schools as well as a couple programs from South Dakota and wrestled well. Overall it was a great effort with Hayden Hofrock getting his 100th win, Jordan Ruiz and Dietrich Lecher earning first place medals and the team placing 4th behind Burke SD, Valentine and Central City."

Sidney travels to Gering for a dual meet on Thursday, then finishes with the Southeast Tournament on Saturday.

Ainsworth Invitational Tournament – Saturday, Feb. 1

Team Results

1 Burke/Gregory 209

2 Valentine 196

3 Central City 163

4 Sidney 147

5 Shelton 62

5 Twin Loup 62

7 Winside 55

8 Brady 40

8 Loomis/Bertrand 40

10 Todd County 39

11 Gordon-Rushville 34

12 North Central 26

13 Ainsworth 11

14 Crawford 3

Individual Results

106

1st Drew Garfield of Central City

2nd Trevin Edwards of Loomis/Bertrand

3rd Jackson Bauld of Burke/Gregory

4th Casey Miller of Valentine

113

1st Owen Hansen of Burke/Gregory

2nd Jesse Sauceda of Shelton

3rd Austin Munier of Sidney

4th Jacob Hilmer of Loomis/Bertrand

120

1st Jordan Ruiz of Sidney

2nd Gavin Sandoz of Valentine

3rd Ashton Lurz of Valentine

4th Julian Maytorena of Sidney

126

1st Dyson Kunz of Central City

2nd Chris Williams of Valentine

3rd Cody Miller of Valentine

4th Sam Tourney of Shelton

132

1st Jeremy Larson of Brady

2nd Art Escalante of Winside

3rd Maddox Magwire of Winside

4th Tobin Olson of Valentine

138

1st Gage Krolikowski of Valentine

2nd Gabe Escalante of Winside

3rd Mason Hood of Burke/Gregory

4th Place - Paul Houser of Sidney

145

1st Jackson Eklund of Burke/Gregory

2nd Tanner Schneiderheinz of Central City

3rd Levi Lewis of North Central

4th Cooper Coons of Twin Loup

152

1st Frank Even of Burke/Gregory

2nd Colby Coons of Twin Loup

3rd Drake Janssen of Valentine

4th Bryce Sutton of Central City

160

1st Chase Olson of Valentine

2nd Sam Moore of Central City

3rd Jordan Vosika of Burke/Gregory

4th Rocky Wiedman of Todd County

170

1st Finn Hanson of Burke/Gregory

2nd Gunnar Battershaw of Valentine

3rd Brady Robb of Sidney

4th Trendon Starr of Gordon-Rushville

182

1st Dietrich Lecher of Sidney

2nd Micah Loy of Central City

3rd Tucker Even of Burke/Gregory

4th Gunnar Stephens of Burke/Gregory

195

1st Taron Serr of Burke/Gregory

2nd Nik Erickson of Central City

3rd Sage Schrunk of Valentine

4th Tanner Yager of Valentine

220

1st Rhoss Oliver of Burke/Gregory

2nd Nathan Hofrock of Sidney

3rd Jayce Anderson of Valentine

4th Cole Doremus of Shelton

285

1st Waylon Marshall of Todd County

2nd Hayden Hofrock of Sidney

3rd Brandon Lock of Sidney

4th Gunner Bailey of Central City

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019