The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

By Mike Motz
Sports Writer 

Stingrays Host Annual Swim Meet

 

The Sidney Stingrays Swim Team held their annual meet at the Sidney Aquatic Center on Saturday, and other than some gusting winds, the conditions were ideal for a competition drawing the panhandle area's best youth-league swimmers. The results for the Sidney team are as follows:

Sidney Stingrays Meet Sidney Results

Girl's / Women's Results

Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

2, Shoemaker, Krickett, Sidney, 22.57. 3, Bentley, Madi, Sidney, 22.59. 9,

Plaster, Elsie, Sidney, 27.79.

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle

3, Plaster, Elsie, Sidney, 55.74.

Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle

1, Shoemaker, Krickett, Sidney, 2:13.06. 2, Bentley, Madi, Sidney, 2:44.62.

Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke

7, Bentley, Madi, Sidney, 34.73.

Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke

1, Plaster, Elsie, Sidney, 33.05.

Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly

1, Shoemaker, Krickett, Sidney, 24.77. 3, Plaster, Elsie, Sidney, 33.55. 5,

Bentley, Madi, Sidney, 39.86.

Girls 8 & Under 100 Yard IM

1, Shoemaker, Krickett, Sidney, 2:23.97.

Girls 9-10 25 Yard Freestyle

3, Gulbranson, Jade, Sidney, 20.35. 7, Buchholtz, Adalynn, Sidney, 24.39. 8,

Dunn, Sarah, Sidney, 24.91. 13, Tuzicka, Sunora, Sidney, 27.14. 17, Topete,

Lilyanna, Sidney, 1:00.30.

Girls 9-10 50 Yard Freestyle

6, Gulbranson, Jade, Sidney, 46.92.

Girls 9-10 100 Yard Freestyle

1, Tuzicka, Sunora, Sidney, 2:12.45.

Girls 9-10 25 Yard Backstroke

5, Buchholtz, Adalynn, Sidney, 27.57. 8, Dunn, Sarah, Sidney, 32.88. 13,

Woodring, Olivia, Sidney, 42.31.

Girls 9-10 25 Yard Breaststroke

6, Buchholtz, Adalynn, Sidney, 40.67. --, Topete, Lilyanna, Sidney, DQ. --,

Woodring, Olivia, Sidney, DQ.

Girls 9-10 25 Yard Butterfly

4, Gulbranson, Jade, Sidney, 25.57. 7, Tuzicka, Sunora, Sidney, 38.91. 9,

Topete, Lilyanna, Sidney, 1:04.71.

Girls 9-10 100 Yard IM

7, Dunn, Sarah, Sidney, 2:20.12. 8, Buchholtz, Adalynn, Sidney, 2:41.14.

Girls 9-10 200 Yard IM

1, Gulbranson, Jade, Sidney, 4:39.44. 2, Dunn, Sarah, Sidney, 5:06.93. 3,

Tuzicka, Sunora, Sidney, 5:31.05.

Girls 11-12 50 Yard Freestyle

5, Lewis, Kinslee, Sidney, 38.91. 7, Buttle, Maci, Sidney, 40.22. 8,

McCartney, Megan, Sidney, 41.42. 10, Rieken, Kynleigh, Sidney, 47.72. 12,

Ogden, Lyrah, Sidney, 51.50. 13, Fankhauser, Raelee, Sidney, 53.65. 14, Runge,

Avery, Sidney, 57.79.

Girls 11-12 100 Yard Freestyle

1, Houser, Aspyne, Sidney, 1:20.30. 2, Buttle, Maci, Sidney, 1:29.05. 4,

Hernandez, Marley, Sidney, 1:30.02. 5, McCartney, Megan, Sidney, 1:33.79. 9,

Fankhauser, Raelee, Sidney, 2:02.60. 10, Cottam, Ravyn, Sidney, 2:19.59.

Girls 11-12 200 Yard Freestyle

1, Shoemaker, Alexa, Sidney, 3:46.10. 3, Rieken, Kynleigh, Sidney, 3:52.85.

Girls 11-12 400 Yard Freestyle

3, Shoemaker, Alexa, Sidney, 8:25.84. 4, Ogden, Lyrah, Sidney, 8:28.80.

Girls 11-12 50 Yard Backstroke

4, Houser, Aspyne, Sidney, 47.46. 5, Lewis, Kinslee, Sidney, 47.94. 6,

Shoemaker, Alexa, Sidney, 49.12. 7, Buttle, Maci, Sidney, 51.34. 8, Rieken,

Kynleigh, Sidney, 52.38. 9, McCartney, Megan, Sidney, 52.94. 11, Willson,

Aubrie, Sidney, 1:01.16. 12, Ogden, Lyrah, Sidney, 1:03.24. --, Fankhauser,

Raelee, Sidney, DQ.

Girls 11-12 50 Yard Breaststroke

4, Buttle, Maci, Sidney, 55.94. 5, Hernandez, Marley, Sidney, 56.63. 6,

Houser, Aspyne, Sidney, 57.07. 8, Runge, Avery, Sidney, 1:06.86. 9, Rieken,

Kynleigh, Sidney, 1:11.25.

Girls 11-12 50 Yard Butterfly

2, Hernandez, Marley, Sidney, 43.46. 3, Houser, Aspyne, Sidney, 44.75. 5,

McCartney, Megan, Sidney, 52.65. 7, Runge, Avery, Sidney, 1:04.18. --, Lewis,

Kinslee, Sidney, DQ.

Girls 11-12 100 Yard IM

3, Hernandez, Marley, Sidney, 1:41.76. 4, Shoemaker, Alexa, Sidney, 1:41.99.

7, Lewis, Kinslee, Sidney, 1:52.71. 9, Ogden, Lyrah, Sidney, 2:11.84. 10,

Runge, Avery, Sidney, 2:21.33. --, Fankhauser, Raelee, Sidney, DQ.

Girls 11-12 200 Yard IM

1, Cottam, Ravyn, Sidney, 5:40.33.

Girls 13-14 50 Yard Freestyle

1, Nesbitt, Reagan, Sidney, 30.78. 8, Cottam, Jadyn, Sidney, 40.21. 9,

Willson, Megumi, Sidney, 45.35.

Girls 13-14 100 Yard Freestyle

6, Sanchez, Melody, Sidney, 1:25.54. 9, Willson, Megumi, Sidney, 1:32.13. 10,

Swinger, Sarah, Sidney, 1:48.91.

Girls 13-14 200 Yard Freestyle

1, Sanchez, Melody, Sidney, 3:18.83. 2, Runge, Rylee, Sidney, 3:35.45. 3,

Ahrendt, Dakota, Sidney, 3:56.04. 4, Swinger, Sarah, Sidney, 3:59.24.

Girls 13-14 400 Yard Freestyle

1, Shoemaker, Kenzie, Sidney, 6:47.02. 2, Sanchez, Melody, Sidney, 7:37.71. 3,

Cottam, Jadyn, Sidney, 7:38.40. 4, Ahrendt, Dakota, Sidney, 8:26.74.

Girls 13-14 50 Yard Backstroke

1, Shoemaker, Kenzie, Sidney, 39.28. 3, Runge, Rylee, Sidney, 46.47.

Girls 13-14 50 Yard Breaststroke

1, Nesbitt, Reagan, Sidney, 39.14. 3, Cottam, Jadyn, Sidney, 41.93. 4,

Shoemaker, Kenzie, Sidney, 44.24. 7, Sanchez, Melody, Sidney, 47.64. 8, Runge,

Rylee, Sidney, 47.82. 11, Ahrendt, Dakota, Sidney, 52.23. 15, Willson, Megumi,

Sidney, 1:04.81. 16, Swinger, Sarah, Sidney, 1:08.36.

Girls 13-14 50 Yard Butterfly

1, Nesbitt, Reagan, Sidney, 33.40#. 4, Willson, Megumi, Sidney, 51.80.

Girls 13-14 100 Yard IM

1, Nesbitt, Reagan, Sidney, 1:21.50. 2, Shoemaker, Kenzie, Sidney, 1:28.97. 6,

Runge, Rylee, Sidney, 1:41.34. 7, Cottam, Jadyn, Sidney, 1:41.42. 9, Ahrendt,

Dakota, Sidney, 1:53.78. 10, Swinger, Sarah, Sidney, 2:06.18.

Women 15-18 50 Yard Freestyle

11, Runge, Taylor, Sidney, 40.03.

Women 15-18 100 Yard Freestyle

7, Runge, Taylor, Sidney, 1:23.73.

Women 15-18 50 Yard Backstroke

7, Runge, Taylor, Sidney, 44.66.

Women 15-18 50 Yard Breaststroke

2, Shoemaker, Jayden, Sidney, 37.30.

Women 15-18 50 Yard Butterfly

2, Shoemaker, Jayden, Sidney, 33.04. 7, Neumann, Keira, Sidney, 56.68.

Women 15-18 100 Yard IM

1, Shoemaker, Jayden, Sidney, 1:16.40#. 6, Runge, Taylor, Sidney, 1:39.89.

Women 15-18 200 Yard IM

1, Shoemaker, Jayden, Sidney, 2:52.06#.

Boy's / Men's Results

Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle

2, Lewis, Pace, Sidney, 24.43. 13, Ogden, Rowan, Sidney, 1:01.63.

Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle

2, Booe, Connor, Sidney, 1:17.62.

Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke

1, Lewis, Pace, Sidney, 26.30#. 4, Booe, Connor, Sidney, 39.24.

Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke

2, Lewis, Pace, Sidney, 35.36. 7, Booe, Connor, Sidney, 53.84. 10, Ogden,

Rowan, Sidney, 1:10.90.

Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly

4, Booe, Connor, Sidney, 52.45. 5, Ogden, Rowan, Sidney, 1:09.53.

Boys 8 & Under 100 Yard IM

1, Lewis, Pace, Sidney, 2:34.27. 2, Ogden, Rowan, Sidney, 5:57.70.

Boys 9-10 25 Yard Freestyle

5, Ogden, Jaith, Sidney, 24.08. 6, Portillo, Alexander, Sidney, 25.22. 8,

Plaster, Evan, Sidney, 27.46.

Boys 9-10 50 Yard Freestyle

3, Plaster, Evan, Sidney, 52.90. 6, Ogden, Jaith, Sidney, 1:01.92. 7,

Portillo, Alexander, Sidney, 1:03.44.

Boys 9-10 100 Yard Freestyle

1, Borgmann, Donovan, Sidney, 1:52.47.

Boys 9-10 200 Yard Freestyle

1, Borgmann, Donovan, Sidney, 4:34.41. 2, Ogden, Delon, Sidney, 7:35.13.

Boys 9-10 25 Yard Backstroke

2, Borgmann, Donovan, Sidney, 27.11. 5, Ogden, Jaith, Sidney, 33.95. 6, Ogden,

Delon, Sidney, 51.72.

Boys 9-10 25 Yard Breaststroke

6, Plaster, Evan, Sidney, 35.76. 7, Ogden, Jaith, Sidney, 41.70. 8, Rieken,

Karson, Sidney, 44.96. 9, Portillo, Alexander, Sidney, 46.12.

Boys 9-10 25 Yard Butterfly

3, Borgmann, Donovan, Sidney, 32.26. 4, Plaster, Evan, Sidney, 32.42. 6,

Ogden, Delon, Sidney, 42.81. 7, Portillo, Alexander, Sidney, 43.19.

Boys 9-10 100 Yard IM

--, Ogden, Delon, Sidney, DQ.

Boys 11-12 50 Yard Freestyle

1, Cerenil, Kaleb, Sidney, 33.04. 2, Boltjes, Cayson, Sidney, 33.88. 9,

Sweetser, Brayton, Sidney, 46.33. 11, Terman, Titus, Sidney, 1:24.44.

Boys 11-12 100 Yard Freestyle

4, Booe, Trevor, Sidney, 2:00.84.

Boys 11-12 200 Yard Freestyle

1, Boltjes, Cayson, Sidney, 3:16.47.

Boys 11-12 400 Yard Freestyle

1, Cerenil, Kaleb, Sidney, 6:50.52#. 2, Boltjes, Cayson, Sidney, 6:53.55.

Boys 11-12 50 Yard Backstroke

1, Cerenil, Kaleb, Sidney, 45.65. 6, Sweetser, Brayton, Sidney, 1:04.02. 7,

Terman, Titus, Sidney, 1:11.63. 8, Booe, Trevor, Sidney, 1:13.93.

Boys 11-12 50 Yard Breaststroke

4, Terman, Titus, Sidney, 1:25.90.

Boys 11-12 50 Yard Butterfly

1, Boltjes, Cayson, Sidney, 47.63. 5, Sweetser, Brayton, Sidney, 1:00.24. 6,

Cerenil, Kaleb, Sidney, 1:12.21. 7, Booe, Trevor, Sidney, 1:20.70.

Boys 11-12 200 Yard IM

1, Sweetser, Brayton, Sidney, 4:46.05. 2, Booe, Trevor, Sidney, 5:10.29.

Boys 13-14 50 Yard Freestyle

1, Houser, Kayson, Sidney, 28.29.

Boys 13-14 200 Yard Freestyle

1, Houser, Kayson, Sidney, 2:45.87#.

Boys 13-14 50 Yard Backstroke

1, Houser, Kayson, Sidney, 39.08#.

Boys 13-14 50 Yard Butterfly

1, Houser, Kayson, Sidney, 31.80#.

Men 15-18 50 Yard Freestyle

4, Portillo, Andrew, Sidney, 36.14.

Men 15-18 100 Yard Freestyle

1, Booe, Lucas, Sidney, 1:12.37. 3, Cabbage, Mathew, Sidney, 1:15.50. 4,

Portillo, Andrew, Sidney, 1:22.99.

Men 15-18 200 Yard Freestyle

1, Cabbage, Mathew, Sidney, 3:05.09.

Men 15-18 50 Yard Backstroke

3, Cabbage, Mathew, Sidney, 42.63. 4, Booe, Lucas, Sidney, 43.01.

Men 15-18 50 Yard Breaststroke

1, Cabbage, Mathew, Sidney, 40.01. 3, Portillo, Andrew, Sidney, 47.78.

Men 15-18 50 Yard Butterfly

2, Portillo, Andrew, Sidney, 38.52. 3, Booe, Lucas, Sidney, 42.84.

Men 15-18 200 Yard IM

1, Booe, Lucas, Sidney, 3:12.32.

Mixed 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Shoemaker, Krickett W8, Bentley, Madi W8,

Lewis, Pace M8, Plaster, Elsie W8), 1:48.56.

Mixed 8 & Under 100 Yard Medley Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Bentley, Madi W8, Plaster, Elsie W8,

Shoemaker, Krickett W8, Lewis, Pace M8), 1:53.01.

Mixed 9-10 100 Yard Freestyle Relay

5, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Plaster, Evan M9, Gulbranson, Jade W9,

Ogden, Jaith M10, Buchholtz, Adalynn W9), 1:42.68. 6, Sidney Stingrays Swim

Team 'B' (Dunn, Sarah W10, Portillo, Alexander M10, Tuzicka, Sunora W9,

Topete, Lilyanna W9), 2:00.36.

Mixed 9-10 100 Yard Medley Relay

3, Sidney Stingrays Swim Team 'B' (Tuzicka, Sunora W9, Ogden, Jaith M10,

Plaster, Evan M9, Ogden, Delon M9), 2:14.02. 5, Sidney Stingrays Swim Team 'A'

(Borgmann, Donovan M10, Gulbranson, Jade W9, Dunn, Sarah W10, Buchholtz,

Adalynn W9), 2:30.78.

Mixed 11-12 200 Yard Freestyle Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Hernandez, Marley W11, Houser, Aspyne W11,

Boltjes, Cayson M12, Cerenil, Kaleb M12), 2:21.51. 4, Sidney Stingrays Swim

Team 'B' (Sweetser, Brayton M12, Lewis, Kinslee W11, Shoemaker, Alexa W12,

Buttle, Maci W12), 2:49.01. 8, Sidney Stingrays Swim Team 'C' (Fankhauser,

Raelee W11, Rieken, Kynleigh W11, Gorman, Zoey W12, McCartney, Megan W12),

3:16.07. 9, Sidney Stingrays Swim Team 'D' (Ogden, Lyrah W12, Terman, Titus

M12, Runge, Avery W11, Lundgren, Adrianna W11), 4:42.63.

Mixed 11-12 200 Yard Medley Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Cerenil, Kaleb M12, Shoemaker, Alexa W12,

Boltjes, Cayson M12), 2:50.19. 7, Sidney Stingrays Swim Team 'B' (Lewis,

Kinslee W11, Buttle, Maci W12, Hernandez, Marley W11), 3:38.08. 8, Sidney

Stingrays Swim Team 'C' (McCartney, Megan W12, Ogden, Lyrah W12, Sweetser,

Brayton M12, Fankhauser, Raelee W11), 3:43.31. 9, Sidney Stingrays Swim Team

'D' (Willson, Aubrie W12, Booe, Trevor M12, Rieken, Kynleigh W11, Runge, Avery

W11), 4:13.70.

Mixed 13-14 200 Yard Freestyle Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Sanchez, Melody W13, Shoemaker, Kenzie W14,

Nesbitt, Reagan W13, Houser, Kayson M14), 2:10.58. 7, Sidney Stingrays Swim

Team 'B' (Ahrendt, Dakota W14, Runge, Rylee W13, Swinger, Sarah W13, Willson,

Megumi W13), 3:05.07.

Mixed 13-14 200 Yard Medley Relay

1, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Shoemaker, Kenzie W14, Nesbitt, Reagan W13,

Houser, Kayson M14, Sanchez, Melody W13), 2:22.08#. 6, Sidney Stingrays Swim

Team 'B' (Swinger, Sarah W13, Cottam, Jadyn W14, Willson, Megumi W13, Ahrendt,

Dakota W14), 3:05.13.

Mixed 15-18 200 Yard Freestyle Relay

4, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Shoemaker, Jayden W17, Portillo, Andrew

M15, Runge, Taylor W17, Cabbage, Mathew M15), 2:13.78.

Mixed 15-18 200 Yard Medley Relay

4, Sidney Stingrays Swim Team 'A' (Neumann, Keira W15, Cabbage, Mathew M15,

Shoemaker, Jayden W17, Booe, Lucas M16), 2:27.43.

Mixed 19 & Over 100 Yard Freestyle Relay

3, Sidney Stingrays Swim Team 'A' 2:52.46.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021