The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

By Mike Motz
Sports Reporter 

Raider Wrestlers Grab Third At Ainsworth Invite

 

February 3, 2021

Sidney’s Red Raider Wrestling team took home third place honors as a team at the Ainsworth Invitational over the weekend and had another day of great individual results. Brady Robb, Austin Munier, Dietrich Lecher and Brandon Lock all took home first place medals for the Red Raiders.

Team Points

Central City, NE 228.5

Burke/Gregory, SD 163

Sidney, NE 136

Valentine, NE 132.5

Winside, NE 102

Twin Loup, NE 65.5

Brady, NE 57

Loomis/Bertrand, NE 50

North Central, NE 36

Individual Results

106 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Drew Garfield of Central City

2nd Place - Chance Houser of Sidney

3rd Place - Trevin Edwards of Loomis/Bertrand

4th Place - Jarhett Anderson of Hay Springs

1st Place Match

Drew Garfield (Central City) 38-0, Jr. over Chance Houser (Sidney) 35-1, Fr. (Dec 4-0)

120 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Austin Munier of Sidney

2nd Place - Cayden Ellis of Winside

3rd Place - Tristan Burbach of Central City

4th Place - Ethan Kipp of Twin Loup

1st Place Match

Austin Munier (Sidney) 30-7, Jr. over Cayden Ellis (Winside) 34-3, Jr. (SV-1 10-5)

182 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Brady Robb of Sidney

2nd Place - Mason Topp of Winside

3rd Place - Jaramie Elton of Central City

4th Place - Isaac Hood of Ainsworth

1st Place Match

Brady Robb (Sidney) 28-2, Sr. over Mason Topp (Winside) 36-9, So. (Fall 1:25)

195 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Dietrich Lecher of Sidney

2nd Place - Taron Serr of Burke/Gregory

3rd Place - Hunter Ahrendt of Sidney

4th Place - Logan Witte of Valentine

1st Place Match

Dietrich Lecher (Sidney) 17-3, Jr. over Taron Serr (Burke/Gregory) 18-10, Jr. (Fall 0:38)

220 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Rhoss Oliver of Burke/Gregory

2nd Place - Kaden Dady of Brady

3rd Place - Riley Christensen of Sidney

4th Place - Lee Major of Valentine

3rd Place Match

Riley Christensen (Sidney) 18-14, Sr. over Lee Major (Valentine) 18-20, So. (Dec 5-1)

285 lbs

Guaranteed Places

1st Place - Brandon Lock of Sidney

2nd Place - Gunner Bailey of Central City

3rd Place - Landon Hanes of Sidney

4th Place - Braxton Jefferis of Ainsworth

1st Place Match

Brandon Lock (Sidney) 27-6, Sr. over Gunner Bailey (Central City) 22-14, So. (MD 19-5)

3rd Place Match

Landon Hanes (Sidney) 6-4, Fr. over Braxton Jefferis (Ainsworth) 3-9, Sr. (Fall 1:43)

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020