HEMINGFORD INVITATIONAL SWIM MEET RESULTS FOR THE SIDNEY STINGRAYS

 

David Siler / For The Sun-Telegraph

Sidney Stingrays swimmer Will Siler won five events last weekend. The team is back in action Saturday at the Bridgeport Invitational.

Top Finishers for the Sidney Sting Rays

Girls 13-14 200 Meter IM

1. Kollyn Weimer, 4:02.78

Women 15-18 200 Meter IM

1. Tessa Siler, 3:36.73

Mixed 8 & Under 100 Meter Medley Relay

1. Sidney A, 2:14.11 (Will Siler, Kayla Westby, Zechariah Roggasch, Dru Weimer)

2. Sidney C, 3:37.52 (Halle Sweetser, Kenzie Shoemaker, Andrew Portillo, Katelyn Davis)

Mixed 9-10 100 Meter Medley Relay

2. Sidney A, 1:48.46 (Jayden Shoemaker, Joel Johnson, Jonathan Kruse, Jakob Kruse)

Mixed 11-12 200 Meter Medley Relay

2. Sidney A, 3:23.90 (Miranda Ahrendt, Noah Siler, Aleigha Wachtel, Garrett Jones, Garrett)

Mixed 13-14 200 Meter Medley Relay

1. Sidney A, 2:53.95 (Tyler Plant, Caitlyn Mueller, Kollyn Weimer, Timothy Nguyen)

3. Sidney B, 3:23.62 (Alia Jones, Erik Beyer, Corrinne Lilley, Junior Lucero)

Mixed 15-18 200 Meter Medley Relay

1. Sidney A, 2:50.60 (Tessa Siler, Jack Johnson, Tiffany Sweetser, Clara Kokjer)

Boys 8 & Under 50 Meter Freestyle

1. Will Siler, 1:02.99

4. Dru Weimer, 1:44.38

5. Brayton Sweetser, 2:27.11

Boys 9-10 50 Meter Freestyle

4. Joel Johnson, 49.40

5. Jonathan Kruse, 50.06

Girls 9-10 50 Meter Freestyle

3. Jayden Shoemaker, 50.70

6. Natalie Hausmann, 52.13

Boys 11-12 100 Meter Freestyle

2. Garrett Jones, 1:41.09

3. Noah Siler, 1:44.03

Girls 11-12 100 Meter Freestyle

2. Aleigha Wachtel, 1:30.27

6. Kendall Nielsen, 1:45.87

Boys 13-14 100 Meter Freestyle

2. Tyler Plant, 1:21.05

4. Junior Lucero, 1:25.80

6. Timothy Nguyen, 1:31.16

Girls 13-14 100 Meter Freestyle

2. Caitlyn Mueller, 1:22.21

Women 15-18 100 Meter Freestyle

1. Tiffamy Sweetser, 1:20.22

Women 15-18 100 Meter Freestyle

3. Clara Kokjer, 1:29.30

Men 15-18 100 Meter Freestyle

3. Jack Johnson, 1:30.86

Boys 8 & Under 25 Meter Butterfly

1. Zechariah Roggasch, 33.37

3. Kayson Houser, 50.33

4. Andrew Portillo, 53.95

5. Brayton Sweetser, 1:07.08

Girls 8 & Under 25 Meter Butterfly

1. Katelyn Davis, 45.09

2. Kenzie Shoemaker, 53.34

Boys 9-10 25 Meter Butterfly

3. Jonathan Kruse, 29.40

4. Jacob Kruse, 30.66

5. Michael Kepler, 35.57

Girls 9-10 25 Meter Butterfly

1. Jayden Shoemaker, 22.51

Boys 11-12 50 Meter Butterfly

1. Garrett Jones, 57.20

5. Hunter Ahrendt, 1:10.53

Girls 13-14 50 Meter Butterfly

1. Kollyn Weimer, 46.46

2. Corinne Lilley, 1:01.00

4. Anja Nguyen, 1:20.23

Boys 13-14 50 Meter Butterfly

1. Junior Lucero, 54.34

Women 15-18 50 Meter Butterfly

1. Tiffany Sweetser, 36.41

Boys 8 & Under 25 Meter Backstroke

3. Zechariah Roggasch, 38.47

5. Shane Lilley, 40.70

6. Aadhav Krishna, 50.81

Girls 8 & Under 25 Meter Backstroke

6. Katelyn Davis, 38.77

Boys 9-10 25 Meter Backstroke

2. Joel Johnson, 28.26

3. Jakob Kruse, 28.27

4. Grant Smircich, 33.81

5. Michael Kepler, 34.83

6. Cayden Plant, 37.40

Girls 9-10 25 Meter Backstroke

3. Karsyn Leeling, 27.78

6. Natalie Hausmann, 30.68

Boys 11-12 50 Meter Backstroke

3. Jonathan Spachek, 1:01.93

5. Jakob Chacon, 1:12.85

6. Hunter Ahrendt, 1:17.54

Girls 11-12 50 Meter Backstroke

6. Miranda Ahrendt, 54.97

Boys 13-14 50 Meter Backstroke

2. Tyler Plant, 41.45

4. Timothy Nguyen, 50.25

5. Jonas Johnson, 57.37

6. Erik Beyer, 1:00.25

Girls 13-14 50 Meter Backstroke

2. Caitlyn Mueller, 44.25

6. Alia Jones, 56.85

Boys 15-18 50 Meter Backstroke

1. Jedediah Portillo, 48.68

Girls 15-18 50 Meter Backstroke

2. Clara Kokjer, 51.15

Boys 9-10 100 Meter Freestyle

2. Jonathan Kruse, 1:56.23

3. Joel Johnson, 1:56.76

4. Caleb Eddy, 2:39.70

5. Michael Kepler, 2:40.44

Boys 11-12 200 Meter Freestyle

2. Ryan Rapp, 5:53.97

Girls 13-14 200 Meter Freestyle

2. Caitlyn Mueller, 3:06.75

Boys 13-14 200 Meter Freestyle

1. Jonas Johnson, 4:17.33

Women 15-18 200 Meter Freestyle

1. Tiffany Sweetser, 3:04.25

Men 15-18 200 Meter Freestyle

2. Jack Johnson, 3:20.81

Boys 8 & Under 25 Meter Breaststroke

1. Will Siler, 34.23

4. Kayson Houser, 44.58

5. Shane Lilley, 47.73

6. Aadhav Krishna, 1:14.29

Girls 8 & Under 25 Meter Breaststroke

1. Kayla Westby, 31.01

Boys 9-10 25 Meter Breaststroke

2. Jeremiah Roggasch, 34.78

3. Chance Houser, 37.41

4. Caleb Eddy, 41.51

Girls 9-10 25 Meter Breaststroke

1. Jayden Shoemaker, 27.04

5. Karsyn Leeling, 33.82

Boys 11-12 50 Meter Breaststroke

3. Hoah Siler, 1:01.46

4. Garrett Jones, 1:07.69

Girls 11-12 50 Meter Breaststroke

5. Aleigha Wachtel, 57.62

Boys 13-14 50 Meter Breaststroke

3. Erik Beyer, 49.53

4. Tyler Plant, 49.54

5. Junior Lucero, 54.28

6. Timothy Nguyen, 54.98

Girls 13-14 50 Meter Breaststroke

1. Caitlyn Mueller, 48.13

3. Kollyn Weimer, 54.56

Boys 15-18 50 Meter Breaststroke

3. Jack Johnson, 51.64

4. Jedediah Portillo, 53.01

Girls 15-18 50 Meter Breaststroke

2. Tessa Siler, 47.61

5. Clara Kokjer, 1:00.55

Girls 8 & Under 100 Meter IM

1. Kayla Westby, 2:24.59

Boys 8 & Under 100 Meter IM

1. Will Siler, 2:47.87

3. Dru Weimer, 4:01.61

Girls 9-12 100 Meter IM

1. Jayden Shoemaker, 2:02.50

Boys 9-12 100 Meter IM

2. Noah Siler, 1:57.09

Girls 11-12 100 Meter IM

4. Aleigha Wachtel, 1:57.76

6. Elizabeth Weimer, 2:19.99

Girls 13-14 100 Meter IM

2. Alia Jones, 2:01.15

Boys 15-18 100 Meter IM

2. Jedediah Portillo, 1:47.70

Girls 15-18 100 Meter IM

2. Tessa Siler, 1:36.43

Boys 8 & Under 25 Meter Freestyle

2. Shane Lilley, 32.60

3. Zechariah Roggasch, 34.28

6. Kayson Houser, 43.21

Girls 8 & Under 25 Meter Freestyle

3. Kayla Westby, 27.11

6. Katelyn Davis, 37.66

Boys 9-10 25 Meter Freestyle

1. Joel Johnson, 22.21

2. Caleb Eddy, 27.40

3. Chance Houser, 28.28

4. Michael Kepler, 28.99

6. Jeremiah Roggasch, 31.35

Girls 9-10 25 Meter Freestyle

2. Natalie Hausmann, 22.85

5. Karsyn Leeling, 24.36

Boys 11-12 50 Meter Freestyle

3. Noah Siler, 45.58

4. Garertt Jones, 46.48

Girls 11-12 50 Meter Freestyle

4. Aleigha Wachtel, 40.90

Boys 13-14 50 Meter Freestyle

2. Tyler Plant, 35.57

3. Timothy Nguyen, 37.43

5. Junior Lucero, 37.90

6. Erik Beyer, 39.26

Girls 13-14 50 Meter Freestyle

5. Alia Jones, 48.55

6. Corinne Lilley, 49.18

Boys 15-18 50 Meter Freestyle

3. Jededian Portillo, 38.35

Girls 15-18 50 Meter Freestyle

3. Tiffany Sweetser, 34.98

5. Clara Kokjer, 38.90

Mixed 8 & Under 100 Meter Freestyle Relay

1. Sidney A, 2:10.50 (Dru Weimer, Will Siler, Zechariah Roggasch, Kayla Westby)

3. Sidney B, 3:27.97 (Brayton Sweetser, Dakota Ahrendt, Kayson Houser, Shane Lilley)

Mixed 9-10 100 Meter Freestyle Relay

2. Sidney A, 1:35.86 (Jakob Kruse, Jjayden Shoemaker, Jonathan Kruse, Joel Johnson)

Mixed 11-12 200 Meter Freestyle Relay

3. Sidney A, 3:03.65 (Miranda Ahrendt, Noah Siler, Garrett Jones, Garrett, Aleigha Wachtel)

Mixed 13-14 200 Meter Freestyle Relay

1. Sidney A, 2:31.36 (Tyler Plant, Erik Beyer, Timothy Nguyen, Caitlyn Mueller)

3. Sidney B, 2:58.68 (Corinne Lilley, Alia Jones, Kollyn Weimer, Junior Lucero)

Mixed 15-18 200 Meter Freestyle Relay

2. Sidney A, 2:29.44 (Jedediah Portillo, Tessa Siler, Clara Kokjer, Tiffany Sweetser)

Boys 9-10 200 Meter Freestyle

1. Jonathan Kruse, 4:22.50

2. Jakob Kruse, 4:46.79

Girls 13-14 400 Meter Freestyle

2. Kollyn Weimer, 7:33.70

Women 15-18 400 Meter Freestyle

1. Tessa Siler, 7:28.28

Men 15-18 400 Meter Freestyle

2. Jack Johnson, 7:17.39


David Siler / For The Sun-Telegraph

Junior Lucero of the Sidney Stingrays competes during last weekend's swim meet at Hemingford.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 10/14/2018 09:59