The Sidney Sun-Telegraph - Serving proudly since 1873 as the beautiful Nebraska Panhandle's first newspaper

By Mike Motz
Sports Reporter 

Raiders Excel at Sub-Districts

 

February 10, 2021 | View PDF

Eight Red Raider wrestlers finished in the top four of their weight classes in the B-4B Sub-District Tournament on Saturday in Lexington earning each of them a trip to the Class B District Championships next week.

Senior Brady Robb earned his 150th win on Saturday, and he will be joined at the District Tournament by Chance Houser, Austin Munier, Colby Langley, Cauyer Glanz, Riley Christensen and Hunter Ahrendt.

106 lbs -- Guaranteed Places

1st Place - Chance Houser of Sidney / Chance Houser (Sidney) 37-1, Fr. over Matt Janssen (Holdrege) 27-12, So. (Fall 1:33)

2nd Place - Matt Janssen of Holdrege

3rd Place - Chauncey Watson of Broken Bow

4th Place - Lazaro Adame of Lexington

120 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Talyn Campbell of McCook

2nd Place - Ivan Lazo of Lexington

3rd Place - Austin Munier of Sidney /Austin Munier (Sidney) 31-8, Jr. over Amarion McFarland (Broken Bow) 18-16, So. (Fall 3:33)

4th Place - Amarion McFarland of Broken Bow

132 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Dreu White of Cozad

2nd Place - Angel Vega of Lexington

3rd Place - Julian Maytorena of Sidney /Julian Maytorena (Sidney) 24-11, Jr. over Schylar Campbell (Broken Bow) 27-17, Sr. (Dec 5-4)

4th Place - Schylar Campbell of Broken Bow

138 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Trey Garey of Broken Bow

2nd Place - Jacob Janssen of Holdrege

3rd Place - Landen Johnson of Lexington

4th Place - Colby Langley of Sidney /Landen Johnson (Lexington) 17-20, So. over Colby Langley (Sidney) 11-27, So. (TF-1.5 2:21 (18-3))

160 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Rene Corado of Lexington

2nd Place - Alex Anthony of McCook

3rd Place - Zackary Gaffney of Broken Bow

4th Place - Cauyer Glanz of Sidney /Zackary Gaffney (Broken Bow) 15-17, So. over Cauyer Glanz (Sidney) 10-19, Jr. (Fall 2:36)

182 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Brady Robb of Sidney /Brady Robb (Sidney) 30-2, Sr. over Kaleb Pohl (Cozad) 29-4, Sr. (Fall 3:42)

2nd Place - Kaleb Pohl of Cozad

3rd Place - Kaden Powers of Broken Bow

4th Place - Damian Smith of Holdrege

195 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Lathan Duda of Broken Bow

2nd Place - Fredy Vargas of Lexington

3rd Place - Hunter Ahrendt of Sidney/ Hunter Ahrendt (Sidney) 21-12, Sr. over Christopher Ruano (Cozad) 10-17, Fr. (Fall 1:51)

4th Place - Christopher Ruano of Cozad

220 lbs--Guaranteed Places

1st Place - Keifer Anderson of Broken Bow

2nd Place - Alec Langan of McCook

3rd Place - Riley Christensen of Sidney /Riley Christensen (Sidney) 20-15, Sr. over Jade Brown (Cozad) 11-18, Jr. (Fall 3:24)

4th Place - Jade Brown of Cozad

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2022